Witamy  Państwa  na  stronie  Historia  Miechowic

 

 Autorem tekstów jest - Pan dr Adam Kubacz
 

 ADAM KUBACZ, dr nauk humanistycznych, nauczyciel historii, doktorat obroniony w 2003 roku na Uniwersytecie Śląskim. W 2003 roku- praca „Szkolnictwo na Śląsku Cieszyńskim od reform terezjańskich do pocz. XIX wieku”, autor kilkunastu publikacji dotyczących dziejów Górnego Śląska, w tym dotyczących szkolnictwa na Śląsku Cieszyńskim i Miechowicach oraz tekstów do monografii historycznych Bierunia i Tych w okresie habsburskim. W 2012 roku opublikowałem monografię budynku Gimnazjum nr 13 zamkniętego w 2012 roku- Dzieje budynku przy ulicy Stolarzowickiej w Bytomiu-Miechowicach i placówek w nim funkcjonujących (1910) 1913 – 2012, Bytom 2012. Zainteresowania badawcze dotyczą szkolnictwa, Miechowic i materiałów źródłowych.
   Adam Kubacz: e-mail                              


Dr Adam Kubacz

                       Kalendarium Miechowic (do końca XVIII wieku)

Ok. 10 tysięcy lat temu - Na obszarze Miechowic pojawili się pierwsi mieszkańcy, ślady ich pobytu ujawniły wykopaliska przeprowadzone w początkach lat. 20. XX wieku. Osadnictwo to sięga epoki późnego paleolitu i czasu neolitu.

1336-Najstarsza wzmianka źródłowa o istnieniu wsi, pośrednio wskazująca na istnienie parafii w Miechowicach.

1369-Miechowice, podobnie jak cała ziemia bytomska została podzielona na dwie książęce  części. Górna część osady przypadła Konradowi Oleśnickiemu, dolna część wsi księciu cieszyńskiemu Przemysłowi Noszakowi. ...... czytaj dalej

 


 

Wszystkich, których interesuje historia Miechowic, posiadają ciekawe informacje, zdjęcia, pocztówki, mapy, pamiątki itp. i są gotowi podzielić się swoimi zbiorami na tej stronie, serdecznie zapraszamy do współpracy.  Czekamy także na wszelkie uwagi z Państwa strony. Zapraszamy do kontaktu z redakcją  Gazety Miechowic .

                                       

                                                  

Adresat:
Twoje imię i nazwisko:
Twój E-mail:
Priorytet:
Temat listu:
Treść listu:

 

 

                                     

 

 

 

 

        Najnowsze   artykuły

        Najnowsze   galerie

          Pozostałe  artykuły

          Mapa  serwisu

Zachęcamy Państwa do kupna książki , Pana dr Adama Kubacza ,jest to bardzo  ciekawa pozycja , która znajdzie swoje poczytne miejsce w  Państwa  księgozbiorze .