Dr Adam Kubacz

Pomniki w Miechowicach

Pomnik upamiętniający mieszkańców Miechowic poległych podczas I wojny światowej został uroczyście odsłonięty 20 lipca 1925 roku. Większość prac wokół pomnika wykonała znana firma kamieniarska z Bytomia-Louisa Rosenthala. Projektantem był natomiast Wehgrauch. Do jego wzniesienia przyczyniała się spółka „Preussengrube” oraz mieszkańcy i stowarzyszenia z Miechowic. Datki na ten cel ofiarowały także okoliczne zakłady przemysłowe. Obiekt ten usytuowano w parku przy obecnej ulicy Frenzla naprzeciw kościoła św. Krzyża. Przez kilka powojennych lat nikt go nie ruszał. Podczas posiedzenia mającego miejsce w lipcu 1949 roku jeden z radnych Gminnej Rady Narodowej zapytał przewodniczącego, kiedy pomnik naprzeciw kościoła zostanie wreszcie zniszczony. W kościele pw. Bożego Ciała w lewym, bocznym ołtarzu znajduje się wykaz mieszkańców poległych podczas I wojny. W latach 1914-1918 poległo łącznie 348 miechowiczan (najwięcej zginęło ich w roku 1915-98 oraz w 1916 roku-82).

Tablica pamiątkowa związana z powstałym pomiędzy 1933 a 1935 rokiem basenem ludowym na terenie dawnej kopalni Maria (za dzisiejszą autostradą wiodącą w kierunku Gliwic). Na czarnej  płycie widoczny był orzeł z rozpostartymi skrzydłami stojący na swastyce przedstawionej w kole mechanicznym (poniżej tekst dotyczący powstałego basenu na terenie dawnej Karbidki- jedynie można odczytać „Volksbad Miechowitz”). Sam kamienny blok był zwieńczony swastyką o podobnym kształcie. Sama pływalnia była czynna była do  60.

Pomnik (kamień pamiątkowy na cześć Kortyki)-pomimo badań P. Nadolskiego nie udało się ustalić jego lokalizacji. Kortyka został zabity w starciu z komunistami (choć oskarżano także o to członków dawnych  polskich powstańców). Na terenie gminy pomnik ten powstał zapewne w latach 30.  

Pomnik Kombatanta na Stolarzowickiej 23, który został odsłonięty w 2006 roku.

Pomnik Trudu Górniczego KWK Miechowice odsłonięty 2 grudnia 2009 na rogu Racjonalizatorów i Francuskiej.

Ponadto na osiedlu można zobaczyć kilka pomników plenerowych (ulica Frenzla, Stolarzowicka). Jedną z nich jest biegnąca kobieta stojąca przy ulicy Stolarzowickiej. Naprzeciw kościoła jest umieszczona z kolei tablica z napisem Bytom- miasto górników.  Przy Domu Społecznym Kombatant w Miechowicach znajduje się zaś pomnik – obelisk poświęcony kombatantom. Symbolicznego upamiętnienia  doczekały się także wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Pierwsza tablica została odsłonięta  w latach 90. na cmentarzu parafialnym oraz odsłonięta 25 stycznia 1945 roku we wnętrzu kościoła Bożego Ciała.  Ta ostatnia została poświęcona 70. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jana Frenzla oraz kilkuset mieszkańców Miechowic. W październiku 2014 na ścianie Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec” została umieszczona tablica ku czci internowanych w 1982 roku 75 kobiet.

Plan centrum Miechowic wraz z zaznaczeniem pomnika naprzeciw Kościoła św. Krzyża Pomnik poległych podczas I wojny światowej pocztówka 1926 rok Rysunek przedstawiający pomnik poległych podczas I wojny światowej Rysunek rzutu pomnika poległych podczas I wojny Tablica informująca o istnieniu  kąpieliska ludowego (tereny dawnej kopalni „Maria”). Wersja 2 rysunku pomnika poległych lightbox jquery tutorialby VisualLightBox.com v6.1
 

                         

 

Główna